Gaz płynny – paliwo do ogrzewania domu i nie tylko

Gaz płynny – paliwo do ogrzewania domu i nie tylko

Gaz płynny to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych. Znajduje ono zastosowanie zarówno na użytek prywatny, jak i komercyjny, co jest efektem posiadanych przez niego zalet. Instalacje zbiornikowe wzbudzają duże zainteresowanie. Jakie są najważniejsze kwestie związane z tym tematem?

Zastosowanie gazu płynnego jako paliwa grzewczego

Gaz płynny idealnie nadaje się do ogrzewania gospodarstw domowych. Jest bardzo wydajnym paliwem, dzięki czemu z zawartości jednego zbiornika można korzystać przez dość długi czas. Oprócz tego znajduje powszechne zastosowanie np. w gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy w branży motoryzacyjnej. Na jego korzyść przemawiają m.in. powszechna dostępność oraz brak wymogów w zakresie specjalnej infrastruktury umożliwiającej montaż instalacji i dostawę gazu.

Zbiornik na miarę konkretnych potrzeb

Decydując się na montaż instalacji zbiornikowej na gaz płynny, trzeba wybrać odpowiedni zbiornik LPG – w zależności od konkretnych potrzeb. Na rynku dostępne są zbiorniki naziemne i podziemne. Modele naziemne stosuje się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, a podziemne tam, gdzie poziom wód gruntowych jest niski. Trzeba też pamiętać o tym, że zbiorniki naziemne wymagają więcej miejsca, dlatego też lepiej sprawdzają się na dużych posesjach. Z drugiej strony ich montaż i konserwacja kosztują mniej, niż ma to miejsce w przypadku zbiorników podziemnych. Zaletą modeli podziemnych jest to, że nie ingerują one w przydomowy krajobraz i nie ma większych przeciwskazań, jeśli chodzi o zagospodarowywanie obszaru wokół nich.

Jakie zalety ma gaz LPG i instalacja zbiornikowa?

Gaz płynny to bardzo wydajne paliwo grzewcze o kaloryczności kilkukrotnie przekraczającej kaloryczność wielu paliw stałych. Ogromnym jego plusem jest to, że spala się prawie w stu procentach, nie pozostawiając skutków ubocznych w postaci substancji szkodliwych dla naturalnego środowiska. Instalacja zbiornikowa jest prosta w obsłudze – montażem i konserwacją zajmuje się dostawca paliwa, a użytkownik musi jedynie ustawić pasujące mu parametry kotła grzewczego.