Żelbetowe czy prefabrykowane? Jak wybrać nadproże do budowy domu?

Żelbetowe czy prefabrykowane? Jak wybrać nadproże do budowy domu?

Nadproże to element konstrukcji budynku, który występuje zwykle w postaci prostokątnej lub kwadratowej belki.

Należy je zastosować, jeśli w przegrodzie znajdują się otwory, np. okna czy drzwi. Nadproża mają wówczas zabezpieczyć mur w miejscu jego osłabienia i zagwarantować właściwe przenoszenie obciążeń. Jaki typ nadproża wybrać, aby stworzyć solidną i stabilną konstrukcję?

Montaż nadproży – o czym musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, jakie nadproże wybierzemy, jeśli ma być ono wykonywane w ścianie zewnętrznej należy je odpowiednio zaizolować termicznie. To konieczne, aby zapobiec tworzeniu się mostków cieplnych, które mają znaczenie dla termoizolacyjnych właściwości domu, co z kolei wpływa bezpośrednio na późniejsze koszty jego eksploatacji.

Nadproża żelbetowe a prefabrykowane – czym się różnią?

Nadproże z żelbetu to element powstający z mieszanki betonowej i stalowego zbrojenia. Ich klasę każdorazowo określa projektant obiektu. Aby je wykonać należy rozpocząć od wykonania szalunku (formy) z desek lub płyt OSB odpornych na wodę. Takie nadproża wykonuje się na placu budowy z wykorzystaniem (najczęściej) betonu klasy C16/20, C20/25 i C25/30 oraz stali AIII.

W wielu sytuacjach o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowego nadproża prefabrykowanego, przygotowanego w zakładzie produkcyjnym, a następnie odpowiednio osadzonego w murze. Są to rozwiązania przyspieszające prace murarskie – po osadzeniu nadproża prefabrykowanego możliwa jest kontynuacja prac, bez konieczności planowania przestojów na czas dojrzewania betonu

Nadproża do domu z betonu komórkowego

Ze względu swoje właściwości bloczki z betonu komórkowego cieszą się dużą popularnością na rynku budowlanym. Idealnym uzupełnieniem konstrukcji murowej wykonanej w Systemie Budowy H+H są prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego. Wysoka izolacyjność cieplna tego materiału pozwala na praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych i osiągnięcie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku. Decydując się na takie rozwiązanie, można stworzyć ciepły, komfortowy, a przy tym energooszczędny dom.

https://www.hplush.pl/