Rozdzielnica elektryczna jak wybrać właściwą?

Rozdzielnica elektryczna jak wybrać właściwą?

Warto zauważyć, że nowoczesne rozdzielnice elektryczne to przede wszystkim podstawowy element instalacji elektrycznej w danym budynku. To właśnie w takim urządzeniu znajduje się określona aparatura modułowa, co pozwala na bezproblemowe sterowanie danymi obwodami elektrycznymi. Takie działanie pozwala nam na możliwość kontroli zużycia energii, właśnie poprzez podstawowy licznik. Daje to sporo możliwości, dlatego też taka praktyczna rozdzielnica elektryczna, to przede wszystkim solidne zabezpieczenie dla innych aparatów, które są w środku takiej skrzynki.

Właściwa rozdzielnica elektryczna w domu i nie tylko.

Dzisiaj tego typu urządzenie możemy bez większych problemów zamontować w biurze lub domu, wszystko zależy od potrzeby. Bardzo często przy mniej skomplikowanych układach, mamy do czynienia z rozdzielnicą tablicową, która posiada szereg bezpieczników. Jest to najczęściej widziane rozwiązanie domowe, które mimo wszystko świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych. Wszystkie aparatury modułowe, są umieszczone bezpośrednio na specjalnej szynie DIN. Mamy możliwość wyboru rozdzielnicy natynkowej, jak i podtynkowej, wiele zależy, od tego, czego aktualnie potrzebujemy. Rozdzielnica skrzynkowa z kolei to dosyć duża liczba aparatów modułowych, które również umieszczone są na szynie. W takich wypadkach tego typu rozwiązania są przeznaczone bardziej dla zakładów produkcyjnych lub apartamentowców, gdzie mamy do czynienia z większą ilością miejsca. Rozdzielnice elektryczne natynkowe, to najczęstszy wybór, jeśli mówimy o stosowaniu podobnych rozwiązań w wielu istotnych miejscach.

Większe urządzenia przemysłowe.

Ostatnim rodzajem takich urządzeń są rozdzielnice szafowe. Mówimy tutaj jednak o rozbudowanym układzie sieci, który w praktyce, zazwyczaj stosowany jest w elektrowniach lub innych miejscach przemysłowych, gdzie mamy dostęp do wielu urządzeń elektrycznych. Pamiętajmy też, że rozdzielnice elektryczne zewnętrzne, powinny być mimo wszystko zabezpieczone, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych osób. Taka rozdzielnica elektryczna domowa to po prostu urządzenie, które obsługuje wystarczająco dużą moc, aby zasilić wszystkie urządzenia ze stosownym zapasem mocy w całym domu. W tym wypadku zapas jest istotny, aby nie dochodziło do przeciążeń sieci.